Interviews with Iraqi Women Climbers – ShaxawaniIraq

Flag: United States on LG G5 This is the first part of the story behind #ShaxawaniIraq means #ClimbingIraq, the story behind The First Climbing School in Iraq. In this video, we take the time to hear from the women climbers in Iraq, who are discovering a new freedom in the hills.

https://emojipedia-us.s3.dualstack.us-west-1.amazonaws.com/thumbs/120/lg/57/flag-for-poland_1f1f5-1f1f1.png To jest pierwsza część opowieści #ShaxawaniIraq to znaczy #WspinaczkaIrak, opowieść o Pierwszej Szkoły Wspinaczki w Iraku. W tym wideo, prowadzimy wywiady z kobietami które się wspinają w Iraku, i tam znajdują nową wolność.


Subtitles / Podpisy:
  Flag: United States on LG G5 English or  Polish https://emojipedia-us.s3.dualstack.us-west-1.amazonaws.com/thumbs/120/lg/57/flag-for-poland_1f1f5-1f1f1.png

Please visit the project page for
The First Climbing School in Iraq!
and consider making a donation!

Flag: United States on LG G5 The women that appear in the video https://emojipedia-us.s3.dualstack.us-west-1.amazonaws.com/thumbs/120/lg/57/flag-for-poland_1f1f5-1f1f1.png Kobiety które występują

Hawzhin Salih, Paiman Berzinge, and Marwa Hawrami.


Hawzhin Salih – 

Flag: United States on LG G5 Hawzhin’s life changed with climbing. She used to be overweight and lacked confidence, but today she is the first Kurd to reach the summit of Lenin Peak, 7,134 m / 23,405 ft., and regularly climbs alpine mountains. She is an incredible success story and deeply wishes for our school to be finished so that she can become an instructor.

https://emojipedia-us.s3.dualstack.us-west-1.amazonaws.com/thumbs/120/lg/57/flag-for-poland_1f1f5-1f1f1.png Życie Hawzhin się zmieniło przez wspinaczke. Kiedyś miała nadwagę i brakło jej odważności, a dziś jest pierwszym Kurdystańczykiem który dotarł na szczyt Lenina, 7,134 m / 23,405 ft., i już się wyprawia na alpinistyczne wyprawy prawie każdego miesiąca. Jak najbardziej marzy o szkole w jej kraju gdzie chętnie zgłasza się już na instruktora.

Paiman Berzinge –

Flag: United States on LG G5 Paiman is a certified hardcore woman. She is a personal trainer by trade and now leads a women’s hiking group, training younger women how to be independent and learn to guide in the Kurdistan mountains.

https://emojipedia-us.s3.dualstack.us-west-1.amazonaws.com/thumbs/120/lg/57/flag-for-poland_1f1f5-1f1f1.png Paiman jest prawdziwym twardzielem. Profesionalnie, nauczona jest być trenerem od sportu, a teraz jest liderem grupy kobiet które się wybierają na dzicze. Trenuje młodze kobiety jak być niezależnione i jak prowadzić grupy jako przewodniczki w Kurdystańskich górach.

Marwa Hawrami – 

Flag: United States on LG G5 Marwa is a young woman with high ambitions. She discovered climbing just a few years ago and has already become inspiring to her classmates and excited about future career opportunities in climbing in Iraq.

https://emojipedia-us.s3.dualstack.us-west-1.amazonaws.com/thumbs/120/lg/57/flag-for-poland_1f1f5-1f1f1.png Marwa jest młodą kobietą z wysokimi ambiciami. Odnalazła wspinaczke tylko kilka lat temu i już pozostała inspiracją dla wszystkich swoich koleżanek i kolegów. Jest bardzo podekscytowana możliwościami w wspinaczce jako kariere w przyszłości Iraku.


Please visit the project page
and consider making a donation.